Alicja Sobczak

Alicja Sobczak
Alicja Sobczak

Jest absolwentką jedynego w Polsce Technikum Budowy Fortepianów w Kalisz. Ukończyła także Państwową Szkołą Muzyczną I i II stopnia w klasie saksofonu w tym samym mieście.

Edukację kontynuowała w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu zdobywając dwa dyplomy magisterskie: w klasie saksofonu dr hab. Magdaleny Jakubskiej-Szymiec oraz w klasie dyrygentury orkiestr dętych dra mjra Pawła Joksa. W tym samym roku odbyła studia podyplomowe o profilu menedżer kultury w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych.

Korzystając z programu Erasmus+ kształciła się w Ostravská Univerzita (Czechy) w klasie saksofonu dra Zbigniewa Kalety. Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich saksofonistów jak: Arno Bornkamp, Nobuya Sugawa czy Ryo Noda.

Brała udział w licznych festiwalach: Poznańska Wiosna Muzyczna, Poznańskie Koncerty Muzyki Kameralnej, Mikstury Kultury, Sola Musica w Częstochowie, Sax Forum w Kaliszu czy Vienna International Saxfest. Współpracowała z wieloma orkiestrami, m.in. z Filharmonią Kaliską oraz z Narodową Orkiestrą Dętą w Lubinie. Jako pedagog prowadzi klasę saksofonu w Społecznej Szkole Muzycznej I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

Swoje umiejętności dyrygenckie poszerza uczestnicząc w Warsztatach Kapelmistrzowskich w Nowym Sączu, Warsztatach dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów w Dzietrzkowicach czy dzięki projektowi Pracownia Orkiestry Strażackiej. Obecnie związana jest z dwoma orkiestrami. „Happy Marszew Band” działa przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marszewie. W 2019 zespół otrzymał wyróżnienie w Międzynarodowym Młodzieżowym Konkursie Artystycznym miasta Erkner (Niemcy) imienia Gerharta Hauptmanna. Prowadzi także Orkiestrę Dętą OSP Blizanów, za co w 2020 podczas Powiatowych Spotkań z Kulturą otrzymała od Starosty Kaliskiego Nagrodę Honorową. Poza tym prowadzi gościnne warsztaty w orkiestrach dętych na terenie całej Polski.

Wspiera Stowarzyszenie Polskie Orkiestry Dęte. Prelegentką na Ogólnopolskiej Konferencji Orkiestr Dętych była już dwukrotnie w latach 2019 i 2020. Bierze także udział w szkoleniach jurorów orkiestr dętych. Uczestniczyła w obradach jury m.in. na Sierpeckich Regionalnych Przeglądach Orkiestr Dętych oraz na Mistrzostwach Polski Orkiestr Dętych.

 

Pani Alicja Sobczak wygłosi wykład pt: "Co robić, gdy nie mamy kadry instruktorskiej, czyli o pomocach dydaktycznych słów kilka."

2022-03-25

Co robić, gdy nie mamy kadry instruktorskiej, czyli o pomocach dydaktycznych słów kilka
  • 11:00 - 12:00
  • 60 min
  • Sala Koncertowa im. K. Pendereckiego w ZSM w Radomiu ul. 25 czerwca 70